Átalakuló hulladékgazdálkodás a Dél-Alföldön

Nyolcvanhat településen, összesen több mint tizenöt-milliárd forintból modernizálja a hulladékkezelési technológiákat a Délkelet-Alföld Regionális Hulladékgazdálkodási Rendszer Létrehozását Célzó Önkormányzati Társulás (DAREH).

A projekt elsődleges célkitűzése a hulladékképződés csökkentése, valamint az újrahasználat és az újrahasznosítás arányának növelése a Dél-alföldi régióban. Így redukálva a térség környezetterhelését, és biztosítva jobb körülményeket, magasabb életminőséget az itt élő közel háromszázkilencven-ezer embernek.

A korábbi, depókban történő lerakásra támaszkodó hulladékgazdálkodási rendszert ugyanis egy modern, az újrahasznosítás és az újrahasználat lehetőségeit is kihasználó megoldás váltja fel. Az újrahasznosítás lehetőségének kiterjesztésével ugyanis a korábbiaknál nagyobb volumenben is megoldhatóvá válik, hogy a Dél-Alföldön keletkező, anyagukban reciklálható hulladékokból ismét használati tárgyak készülhessenek. A pet-palackokból például nejlonszatyor, az alumínium dobozokból pedig akár autóalkatrész. Az újrahasználat bevezetése pedig lehetővé teszi, hogy az egyesek számára már felesleges, ám még használható tárgyak és eszközök, például régi bútorok, eljussanak azokhoz, akik még hasznukat vehetik.

A tervezett intézkedések eredményeként az elkövetkező években a jelenlegi 11%-ról 25%-ra nő a szelektíven gyűjtött hulladék aránya a régióban, vagyis az egy személyre jutó, anyagában hasznosított hulladék mennyisége 34,8 kg-ról 78,2 kg-ra nő. Ezzel párhuzamosan a szemétlerakókba kerülő hulladék mennyisége személyenként 287,8 kg-ról 122 kg-ra csökken. Mindehhez európai uniós és a magyar központi költségvetésből származó, vissza nem térítendő támogatásokat használnak fel.

A projekt egyik legfőbb, és egyben a lakosság által leginkább használt, kézzelfogható eleme lesz az úgynevezett házhoz menő szelektív gyűjtés bevezetése. Ennek keretében minden kertes-, illetve társasház számára kiszállításra kerülnek új hulladékgyűjtő edények, melyekben a tiszta csomagolási hulladék, papír, műanyag palackok stb. elkülönített gyűjtése történhet meg. A hulladékok otthoni gyűjtését és szelektálását ezért a jövőben a következőképp kell elvégezni:

  • Az eddig használt gyűjtőedénybe kerülnek a konyhai szerves hulladékok és más nem hasznosítható hulladékok, maradékok.
  • Második edényeként megjelenik egy 240 literes kuka, amibe tiszta papír-, műanyag-, üveg-, és fémhulladék kerülhet vegyesen. Ezt később az erre a célra felépülő üzemben válogatják majd szét.
  • A kertes családi házas övezetek részére komposztáló edény kerül kiadásra. Ebbe harmadik gyűjtőedénybe a zöldhulladékokat gyűjthetik ősztől az érintett háztartások.

Az új rendszer kiszolgálásához további fejlesztéseket is végrehajtanak a szakemberek, így számos új létesítményt építenek fel a projekt keretein belül.

Új hulladékudvart hoznak létre Dévaványán, Gyulán, Kunágotán, Makón, Mezőhegyesen, Orosházán, Szeghalmon és Vésztőn, a már üzemelő szentesi létesítményt pedig bekapcsolják a megújuló hulladékgazdálkodási rendszerbe. Ezen udvarokban az érintett lakosság olyan, a háztartási szelektív rendszerben nem elszállítható hulladékokat is leadhat majd, mint a különböző elemek, vagy éppen lomok.

A hulladékudvarok emellett egy, Európában már évek óta nagy sikerrel alkalmazott, ám hazánkban még csak elterjedőben lévő funkcióval is kibővülnek. Területükön ugyanis újrahasználati központok nyílnak. Ezekben olyan tárgyak, használati eszközök cserélhetnek gazdát, amelyek tulajdonosaik számára már nem képviselnek értéket, ugyanakkor más számára még felhasználhatók. Így kevesebb olyan tárgy kerülhet összességében kidobásra (lomként vagy háztartási hulladékként), amelyek még hasznosíthatók, használhatóak. Az egyes tárgyak, eszközök továbbadás előtt pedig alapos átvizsgáláson esnek majd át, hogy új tulajdonosaik teljes megelégedéssel és biztonsággal használhassák őket.

A vegyesen és a szelektíven gyűjtött hulladékok további válogatására egy mechanikai és optikai technológiát is alkalmazó válogatómű épül a békéscsabai hulladéklerakó területén. Szintén Békéscsabán építenek fel a kivitelezők egy komposztáló üzemet, amely a szerves hulladékok környezetkímélő kezelésében fog kiemelt szerepet játszani.

Emellett a hulladék szállítását négy átrakóállomás is támogatja majd, ami hatékonyabbá teszi a hulladékok begyűjtését. A Szentesen, Orosházán, Makón és Szeghalmon felépülő komplexumokból ugyanis nagy kapacitású nyergesvontatók szállítják majd tovább a feldolgozásra kerülő hulladékot, ezáltal az egyes gyűjtő járatok futásteljesítménye és az ennek során kibocsátott üvegházgázok mennyisége is csökken.

Szintén a hulladékszállítás környezeti terhelésének mérséklését segíti elő a projekt keretében beszerzésre kerülő harmincöt darab Euro 6–os motorral felszerelt új kukásautó és más járművek, amelyek modern erőforrásaikkal a jelenlegi üzemelő típusoknál kevesebb szennyező anyagot juttatnak a levegőbe.

Végül, de nem utolsó sorban érdemes megemlíteni, hogy a beruházás nem zárul le a fent felsorolt lehetőségek megteremtésénél. A projekt részeként a szakemberek ugyanis megkezdik a felkészülést a másként fel nem használható hulladékok energetikai hasznosításának kiépítésére, azaz optimális esetben a lerakásra kerülő hulladék aránya még tovább csökkenhet a Dél-alföldi régióban.


Megvalósult építmények Dokumentumtár